Antagningsbeskedet ute för våren 2019!

Nu kom alltså första antagningsbeskedet idag! Vi håller tummarna för att du lyckades komma in på din drömutbildning!

Trenden med att det blir lättare nivåer för HP på många av de populäraste utbildningarna fortsätter.

Av de femtio mest populära programmen (räknat i antal reserver) så var det 31 st som fick lättare antagningsnivåer i första urvalet. 17 som var oförändrade och bara 1 som fick tuffare nivåer.

Notervärt är att läkarprogrammet på KI gått ner från 1,75 till 1,65 vilket är det lägsta det någonsin varit i första urvalet. Tidigare behövde man 1,8 för att kunna komma in och det har blivit lättare med åren. Andra läkarprogram är nere på 1,6 på första urvalet vilket innebär att det kanske kommer att bli 1,55 i andra urvalet.

Anledningen till att nivåerna gått ner nu sägs vara den goda konjunkturen vilket innebär att fler jobbar istället.

Utbildningens namnUniv/högskolaVT 2019VT 2018FörändringAntagnaReserver
JuristprogrammetStockholms universitet1,41,401081881
JuristprogrammetUppsala universitet1,41,401071767
JuristprogrammetLunds universitet1,51,50561714
LäkarprogrammetKarolinska institutet1,651,75-0,11001703
LäkarprogrammetUppsala universitet1,71,70501658
LäkarprogrammetGöteborgs universitet1,651,7-0,05661557
LäkarprogrammetLinköpings universitet1,61,65-0,05621497
PsykologprogrammetStockholms universitet1,651,650221486
LäkarprogrammetÖrebro universitet1,61,65-0,05461392
PsykologprogrammetUppsala universitet1,651,650201384
LäkarprogrammetUmeå universitet1,61,65-0,05601361
LäkarprogrammetLunds universitet1,71,75-0,05661297
PsykologprogrammetGöteborgs universitet1,651,7-0,05201255
PsykologprogrammetLunds universitet1,71,70151245
PsykologprogrammetÖrebro universitet1,51,50601068
Ekonomie kandidatprogramUppsala universitet1,351,4-0,05781026
SocionomprogrammetStockholms universitet11084966
Ekonomie kandidatprogramLunds universitet1,351,35085882
PsykologprogrammetUmeå universitet1,551,55018859
SocionomprogrammetGöteborgs universitet0,951-0,0578760
Kandidatprogram i företagsekonomiStockholms universitet1,21,3-0,185743
SocionomprogrammetLunds universitet1,11,1042720
SocionomprogrammetUmeå universitet1,150,80,3520693
SocionomprogrammetÖrebro universitet0,80,85-0,0572689
SocionomprogrammetMalmö universitet0,90,95-0,0553643
Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola0,951-0,0526587
SocionomprogrammetMälardalens högskola0,80,8035526
PersonalvetarprogrammetÖrebro universitet0,90,95-0,0544499
SocionomprogrammetLunds universitet0,851,1-0,2529491
SocionomprogrammetLinköpings universitet0,85#N/A#N/A45463
CivilekonomprogrammetÖrebro universitet1,051,05064462
SocionomprogrammetKarlstads universitet0,850,85029457
EkonomiprogrammetÖrebro universitet1,051,1-0,0532448
Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorUppsala universitet1,11,15-0,0523448
TandläkarprogrammetGöteborgs universitet1,451,5-0,0525445
TandläkarprogrammetUmeå universitet1,31,4-0,150421
SocionomprogrammetLinnéuniversitetet0,80,85-0,0538419
FysioterapeutprogrammetGöteborgs universitet1,31,35-0,0516381
EkonomprogrammetHögskolan i Gävle1,151,2-0,0560357
FysioterapeutprogrammetUppsala universitet1,11,25-0,1524345
FysioterapeutprogrammetLunds universitet1,351,4-0,0517329
Beteendevetenskapliga programmetMälardalens högskola0,80,8044316
SjuksköterskeprogrammetMalmö universitet0,750,8-0,0554296
FysioterapeutprogrammetKarolinska institutet1,051,15-0,148293
SocionomprogrammetUmeå universitet0,750,8-0,0548291
Kandidatprogram i nationalekonomi och statistikStockholms universitet1,31,35-0,0512286
StatsvetarprogrammetGöteborgs universitet1,151,2-0,0525278
Medie- och kommunikationsvetarprogrammet – PR, opinionsbildning & omvärldGöteborgs universitet1,051,05024277
SjuksköterskeprogrammetSophiahemmet Högskola0,850,9-0,0554272
FysioterapeutprogrammetLinköpings universitet1,11,25-0,1528268

 


”Jag kom inte in, vad ska jag göra härnäst?”

Låta oss hjälpa dig förstås! Våra kurser har hjälpt tusentals elever in på sina drömutbildningar. Våra metodiker har utvecklats av de som får allra bäst på provet så vi vet vilka trix som hjälper!

Vi har tre tjänster som du kan välja mellan 1. Intensivkurser 2. Personlig coachning och 3. Webbkurs

Intensivkursen är en kurs man tar på en dag för att få det viktigaste och de bästa tipsen

Läs mer om intensivkurserna

 

Personlig coachning är att man får ett antal timmar med en privatlärare som hjälper dig individuellt

Läs mer om personlig coachning

 

Webbkursen är vår webbplattform där vi lägger in alla våra metodiker och uppgifter så att man kan plugga på dem själv

Läs mer om webbkursen

 

Toppbetyg på kurserna

Alla våra kurser är otroligt uppskattade och har fått förträffliga betyg av våra användare. 5/5 på både google reviews och facebook reviews.

”Jag har gått HPakademins intensivkurs, webbkursen och fått coachning. Tummen upp för kurserna! Professionella, välstrukturerade och metodiska på ett sätt som gör att jag blivit bättre på Högskoleprovet.”

-Tobias

Läs mer om våra recensioner på google reviews eller på facebook reviews

 

Men ännu viktigare är ju att komma igång med plugget! Boka kurs idag!

Ja nu bokar vi webbkursen!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

error: Alert: Content is protected !!