Andra antagningsbeskedet ute för våren 2019! Se vilka program som fått lägre HP nivåer

Idag kom andra antagningsbeskedet! Kom du in?

Vi kan se i statistiken att en hel del av de mest populära programmen har fått lättare antagningsnivåer jämfört med tidigare år. Nästan alla fått lättare antagningsnivåer våren 2019 jämfört med våren 2017

Detta fallet beror till stor del på att färre valt att plugga vidare och därmed har konkurrensen om platserna blivit mindre. Detta är såklart goda nyheter för den som vill plugga upp sitt högskoleprovsresultat och komma in på sin drömutbildning! Men kommer trenden att fortsätta? Det är väldigt osäkert. Det är eventuellt så att den bästa chansen att komma in någonsin med högskoleprovet är just nu!

Antagningsnivåerna för högskoleprovet i andra antagningsbeskedet finner du i tabellen nedan.

Utbildningens namnUniv/högskolaVT 2017VT 2018VT 2019diff 2017-2019
JuristprogrammetStockholms universitet1,41,351,3-0,1
JuristprogrammetUppsala universitet1,41,351,3-0,1
JuristprogrammetLunds universitet1,51,51,45-0,05
LäkarprogrammetKarolinska institutet1,751,71,65-0,1
LäkarprogrammetUppsala universitet1,751,71,65-0,1
LäkarprogrammetGöteborgs universitet1,71,651,6-0,1
LäkarprogrammetLinköpings universitet1,651,651,6-0,05
PsykologprogrammetStockholms universitet1,61,61,60
LäkarprogrammetÖrebro universitet1,651,651,6-0,05
PsykologprogrammetUppsala universitet1,61,61,60
LäkarprogrammetUmeå universitet1,651,61,55-0,1
LäkarprogrammetLunds universitet1,751,751,7-0,05
PsykologprogrammetGöteborgs universitet1,61,651,60
PsykologprogrammetLunds universitet1,651,651,650
PsykologprogrammetÖrebro universitet1,451,51,50,05
Ekonomie kandidatprogramUppsala universitet1,41,351,3-0,1
SocionomprogrammetStockholms universitet1,050,950,9-0,15
Ekonomie kandidatprogramLunds universitet1,351,351,3-0,05
PsykologprogrammetUmeå universitet1,551,51,5-0,05
SocionomprogrammetGöteborgs universitet1,050,950,9-0,15
Kandidatprogram i företagsekonomiStockholms universitet1,31,251,15-0,15
SocionomprogrammetLunds universitet1,051,050,95-0,1
SocionomprogrammetÖrebro universitet0,80,80,75-0,05
SocionomprogrammetMalmö universitet0,90,850,85-0,05
Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola0,950,90,85-0,1
PersonalvetarprogrammetÖrebro universitet0,90,90,85-0,05
SocionomprogrammetLunds universitet1,051,050,95-0,1
CivilekonomprogrammetÖrebro universitet1,0511-0,05
SocionomprogrammetKarlstads universitet0,850,80,8-0,05
EkonomiprogrammetÖrebro universitet1,11,051-0,1
Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorUppsala universitet1,21,11,05-0,15
TandläkarprogrammetGöteborgs universitet1,451,41,35-0,1
TandläkarprogrammetUmeå universitet1,41,41,3-0,1
SocionomprogrammetLinnéuniversitetet0,90,80,75-0,15
FysioterapeutprogrammetGöteborgs universitet1,351,31,2-0,15
EkonomprogrammetHögskolan i Gävle1,051,11,050
FysioterapeutprogrammetUppsala universitet1,11,151,05-0,05
FysioterapeutprogrammetLunds universitet1,31,31,25-0,05
Beteendevetenskapliga programmetMälardalens högskola0,80,750,6-0,2
SjuksköterskeprogrammetMalmö universitet0,90,650,7-0,2
FysioterapeutprogrammetKarolinska institutet1,151,151-0,15
Kandidatprogram i nationalekonomi och statistikStockholms universitet1,251,31,2-0,05
StatsvetarprogrammetGöteborgs universitet1,151,150,85-0,3
Medie- och kommunikationsvetarprogrammet – PR, opinionsbildning & omvärldGöteborgs universitet1,21,051,05-0,15
SjuksköterskeprogrammetSophiahemmet Högskola0,70,60,65-0,05
FysioterapeutprogrammetLinköpings universitet1,151,151,05-0,1

 

”Jag kom inte in, vad ska jag göra härnäst?”

Låta oss hjälpa dig förstås! Våra kurser har hjälpt tusentals elever in på sina drömutbildningar. Våra metodiker har utvecklats av de som får allra bäst på provet så vi vet vilka trix som hjälper!

Vi har tre tjänster som du kan välja mellan 1. Intensivkurser 2. Personlig coachning och 3. Webbkurs

Intensivkursen är en kurs man tar på en dag för att få det viktigaste och de bästa tipsen

Läs mer om intensivkurserna

 

Personlig coachning är att man får ett antal timmar med en privatlärare som hjälper dig individuellt

Läs mer om personlig coachning

 

Webbkursen är vår webbplattform där vi lägger in alla våra metodiker och uppgifter så att man kan plugga på dem själv

Läs mer om webbkursen

 

Toppbetyg på kurserna

Alla våra kurser är otroligt uppskattade och har fått förträffliga betyg av våra användare. 5/5 på både google reviews och facebook reviews.

”Jag har gått HPakademins intensivkurs, webbkursen och fått coachning. Tummen upp för kurserna! Professionella, välstrukturerade och metodiska på ett sätt som gör att jag blivit bättre på Högskoleprovet.”

-Tobias

Läs mer om våra recensioner på google reviews eller på facebook reviews

 

Men ännu viktigare är ju att komma igång med plugget! Boka kurs idag!

Ja nu bokar vi webbkursen!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

error: Alert: Content is protected !!