Blogg

Andra antagningsbeskedet ute! Se vilka program som fick lägre HP nivåer

Idag kom andra antagningsbeskedet! Kom du in?

Vi kan se i statistiken att en hel del av de mest populära programmen fick lite lättare nivåer i andra urvalet.

Av de hundra mest populära programmen (räknat i antal reserver) så var det 54 st som fick lättare antagningsnivåer i andra urvalet jämfört med första urvalet. De resterande 46 var alltså oförändrade i nivå från första och andra urvalet (de tog dock naturligtvis in reserver men reserverna hade alla samma HP som den sista som togs in i första urvalet).

Utbildningens namnUniv/högskolaHP 2018 1aHP 2018 2aFörändring 1a och 2aAntagnaReserver
JuristprogrammetStockholms universitet1,451,4-0,051003043
LäkarprogrammetKarolinska institutet1,751,750,00993011
LäkarprogrammetUppsala universitet1,751,7-0,05512981
JuristprogrammetUppsala universitet1,501,4-0,101052929
LäkarprogrammetGöteborgs universitet1,701,65-0,05612781
JuristprogrammetLunds universitet1,551,550,00592767
LäkarprogrammetLinköpings universitet1,651,650,00612722
LäkarprogrammetLunds universitet1,751,750,00582576
LäkarprogrammetUmeå universitet1,651,6-0,05572494
LäkarprogrammetÖrebro universitet1,651,6-0,05462485
JuristprogrammetGöteborgs universitet1,401,35-0,051242451
PsykologprogrammetUppsala universitet1,651,650,00182170
JuristprogrammetÖrebro universitet1,251,250,001482109
PsykologprogrammetStockholms universitet1,701,65-0,05221982
PsykologprogrammetGöteborgs universitet1,751,7-0,05181957
PsykologprogrammetLunds universitet1,701,70,00161906
Ekonomie kandidatprogramUppsala universitet1,451,450,00771836
Ekonomie kandidatprogramLunds universitet1,451,450,001021790
PsykologprogrammetKarolinska institutet1,601,60,00511676
JuristprogrammetKarlstads universitet1,251,250,00631624
PsykologprogrammetLinköpings universitet1,601,60,00211583
SocionomprogrammetStockholms universitet1,101-0,10831577
PsykologprogrammetÖrebro universitet1,501,50,00591543
JuristprogrammetUmeå universitet1,301,25-0,05791516
SocionomprogrammetGöteborgs universitet1,101,05-0,05761398
SocionomprogrammetUppsala universitet1,251,2-0,05301345
Kandidatprogram i företagsekonomiStockholms universitet1,301,25-0,05821274
PsykologprogrammetUmeå universitet1,601,60,00101255
SocionomprogrammetLunds universitet1,151,150,00421236
CivilekonomLinköpings universitet1,301,30,00981218
PsykologprogrammetKarlstads universitet1,551,550,00121199
SocionomprogrammetÖrebro universitet0,900,85-0,05741105
SocionomprogrammetMalmö universitet1,000,95-0,05501055
PsykologprogrammetLinnéuniversitetet1,501,45-0,05221039
ArkitektutbildningKungl. Tekniska högskolan1,601,60,00571035
TandläkarprogrammetKarolinska institutet1,551,5-0,05311013
Kandidatprogram i kriminologiLunds universitet1,201,05-0,1541998
Beteendevetenskapligt programHögskolan Kristianstad1,101,05-0,0536970
KriminologiprogrammetÖrebro universitet1,101,05-0,0537969
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan1,651,650,0069959
Arkitektur, arkitektChalmers tekniska högskola1,601,60,0022952
PsykologprogrammetMittuniversitetet1,451,450,0030889
Handelshögskolans ekonomprogram, Analytisk inriktningGöteborgs universitet1,351,350,0085884
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet1,701,70,0051879
TandläkarprogrammetGöteborgs universitet1,501,45-0,0525867
SocionomprogrammetErsta Sköndal Bräcke högskola1,251,1-0,1510860
ArkitektutbildningLunds universitet1,651,650,0022847
KriminologiprogrammetMalmö universitet1,101,05-0,0534830
TandläkarutbildningMalmö universitet1,451,4-0,0525828
SocionomprogrammetLunds universitet1,000,95-0,0529819
Industriell ekonomi, civilingenjörChalmers tekniska högskola1,651,650,0041798
PersonalvetarprogrammetGöteborgs universitet1,151,1-0,0532766
Kandidatprogram i beteendevetenskapLunds universitet1,351,25-0,1024748
SocionomprogrammetHögskolan i Gävle1,051,050,0014748
Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola1,000,95-0,0528744
CivilekonomprogrammetÖrebro universitet1,101,10,0055734
DjursjukskötarprogrammetSveriges Lantbruksuniversitet1,451,4-0,0536730
Tekniskt basår, KTH CampusKungl. Tekniska högskolan1,251,250,00105726
SocionomprogrammetMälardalens högskola0,850,8-0,0540720
Civilingenjör i industriell ekonomiLinköpings universitet1,551,550,0092705
SocionomprogrammetLinköpings universitet1,0010,0042701
SocionomprogrammetKarlstads universitet1,000,95-0,0524696
Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet1,351,350,0016695
FysioterapeutprogrammetGöteborgs universitet1,401,40,0016686
Kandidatprogram i ekonomi och ITStockholms universitet1,301,2-0,1028680
Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan1,551,550,0071658
VeterinärprogrammetSveriges Lantbruksuniversitet1,651,650,0045638
FysioterapeutprogrammetUppsala universitet1,301,25-0,0520636
Handelshögskolans ekonomprogram, Engelsk inriktningGöteborgs universitet1,351,350,0014636
Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorUppsala universitet1,201,15-0,0522635
EkonomiprogrammetÖrebro universitet1,201,20,0023631
Data- och systemvetenskapligt kandidatprogramStockholms universitet1,201,20,0063625
PersonalvetarprogrammetÖrebro universitet0,950,950,0044611
Kandidatprogram i International BusinessLunds universitet1,551,550,0014597
SjuksköterskeprogrammetLunds universitet1,050,9-0,1542595
FysioterapeutprogrammetLunds universitet1,451,4-0,0517595
SocionomprogrammetUmeå universitet0,850,75-0,1069578
SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet1,000,9-0,1062574
EkonomprogrammetHögskolan i Gävle1,251,15-0,1058573
FysioterapeutprogrammetLinköpings universitet1,251,250,0025572
Kandidatprogram i Human ResourcesLinköpings universitet1,201,15-0,0519567
SjuksköterskeprogrammetMalmö universitet0,950,85-0,1053556
Kandidatprogram i utredningskriminologiHögskolan i Gävle1,051-0,0548551
SocionomprogrammetLinnéuniversitetet0,850,75-0,1047550
Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiSödertörns högskola1,0010,0044542
Arkitektur och teknik, arkitekt/civilingenjörChalmers tekniska högskola1,751,750,008524
ArkitektprogrammetUmeå universitet1,451,35-0,1032510
SjuksköterskeprogrammetSophiahemmet Högskola0,900,85-0,0553509
SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet0,900,90,0045508
Personalvetarprogrammet, inriktning psykologiSödertörns högskola1,101,05-0,0514506
Tekniskt basårChalmers tekniska högskola1,151,150,00132502
Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikUppsala universitet1,301,25-0,0526475
FysioterapeutprogrammetKarolinska institutet1,201,15-0,0547470
Kandidatprogram i marknadskommunikation och ITStockholms universitet1,101,05-0,0528470
SocionomprogrammetHögskolan i Gävle1,0010,008469
SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet0,750,7-0,0584468
Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan1,451,450,0053465
Beteendevetenskapliga programmetMälardalens högskola0,950,85-0,1031459
SjuksköterskeprogrammetGöteborgs universitet1,101-0,1057452
CivilekonomprogrammetKarlstads universitet0,950,9-0,05104422


”Jag kom inte in, vad ska jag göra härnäst?”

Låta oss hjälpa dig förstås! Våra kurser har hjälpt tusentals elever in på sina drömutbildningar. Våra metodiker har utvecklats av de som får allra bäst på provet så vi vet vilka trix som hjälper!

Vi har tre tjänster som du kan välja mellan 1. Intensivkurser 2. Personlig coachning och 3. Webbkurs

Intensivkursen är en kurs man tar på en dag för att få det viktigaste och de bästa tipsen

Läs mer om intensivkurserna

 

Personlig coachning är att man får ett antal timmar med en privatlärare som hjälper dig individuellt

Läs mer om personlig coachning

 

Webbkursen är vår webbplattform där vi lägger in alla våra metodiker och uppgifter så att man kan plugga på dem själv

Läs mer om webbkursen

 

Toppbetyg på kurserna

Alla våra kurser är otroligt uppskattade och har fått förträffliga betyg av våra användare. 5/5 på både google reviews och facebook reviews.

”Jag har gått HPakademins intensivkurs, webbkursen och fått coachning. Tummen upp för kurserna! Professionella, välstrukturerade och metodiska på ett sätt som gör att jag blivit bättre på Högskoleprovet.”

-Tobias

Läs mer om våra recensioner på google reviews eller på facebook reviews

 

Men ännu viktigare är ju att komma igång med plugget! Boka kurs idag!

Ja nu bokar vi webbkursen!

 

Antagningsbeskedet ute! Många utbildningar som fick lättare nivåer

Nu kom alltså första antagningsbeskedet idag! Vi håller tummarna för att du lyckades komma in på din drömutbildning!

Lättare nivåer på många av de populäraste utbildningarna.

Av de hundra mest populära programmen (räknat i antal reserver) så var det 57 st som fick lättare antagningsnivåer i första urvalet. 32 som var oförändrade och bara 9 som fick tuffare nivåer.

Utbildningens namnUniv/högskolaHP 2018HP2017FörändringAntagnaReserver
JuristprogrammetStockholms universitet1,451,4501003043
LäkarprogrammetKarolinska institutet1,751,750993011
LäkarprogrammetUppsala universitet1,751,750512981
JuristprogrammetUppsala universitet1,51,501052929
LäkarprogrammetGöteborgs universitet1,71,75-0,05612781
JuristprogrammetLunds universitet1,551,6-0,05592767
LäkarprogrammetLinköpings universitet1,651,7-0,05612722
LäkarprogrammetLunds universitet1,751,8-0,05582576
LäkarprogrammetUmeå universitet1,651,7-0,05572494
LäkarprogrammetÖrebro universitet1,651,7-0,05462485
JuristprogrammetGöteborgs universitet1,41,45-0,051242451
PsykologprogrammetUppsala universitet1,651,650182170
JuristprogrammetÖrebro universitet1,251,2501482109
PsykologprogrammetStockholms universitet1,71,70221982
PsykologprogrammetGöteborgs universitet1,751,70,05181957
PsykologprogrammetLunds universitet1,71,70161906
Ekonomie kandidatprogramUppsala universitet1,451,5-0,05771836
Ekonomie kandidatprogramLunds universitet1,451,4501021790
PsykologprogrammetKarolinska institutet1,61,65-0,05511676
JuristprogrammetKarlstads universitet1,251,3-0,05631624
PsykologprogrammetLinköpings universitet1,61,60211583
SocionomprogrammetStockholms universitet1,11,15-0,05831577
PsykologprogrammetÖrebro universitet1,51,450,05591543
JuristprogrammetUmeå universitet1,31,35-0,05791516
SocionomprogrammetGöteborgs universitet1,11,10761398
SocionomprogrammetUppsala universitet1,251,250301345
Kandidatprogram i företagsekonomiStockholms universitet1,31,4-0,1821274
PsykologprogrammetUmeå universitet1,61,550,05101255
SocionomprogrammetLunds universitet1,151,25-0,1421236
CivilekonomLinköpings universitet1,31,30981218
PsykologprogrammetKarlstads universitet1,551,450,1121199
SocionomprogrammetÖrebro universitet0,90,95-0,05741105
SocionomprogrammetMalmö universitet11,05-0,05501055
PsykologprogrammetLinnéuniversitetet1,51,55-0,05221039
ArkitektutbildningKungl. Tekniska högskolan1,61,65-0,05571035
TandläkarprogrammetKarolinska institutet1,551,550311013
Kandidatprogram i kriminologiLunds universitet1,21,2041998
Beteendevetenskapligt programHögskolan Kristianstad1,11,2-0,136970
KriminologiprogrammetÖrebro universitet1,11,050,0537969
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan1,651,65069959
Arkitektur, arkitektChalmers tekniska högskola1,61,65-0,0522952
PsykologprogrammetMittuniversitetet1,451,45030889
Handelshögskolans ekonomprogram, Analytisk inriktningGöteborgs universitet1,351,4-0,0585884
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet1,71,75-0,0551879
TandläkarprogrammetGöteborgs universitet1,51,5025867
SocionomprogrammetErsta Sköndal Bräcke högskola1,251,3-0,0510860
ArkitektutbildningLunds universitet1,651,7-0,0522847
KriminologiprogrammetMalmö universitet1,11,1034830
TandläkarutbildningMalmö universitet1,451,5-0,0525828
SocionomprogrammetLunds universitet11,25-0,2529819
Industriell ekonomi, civilingenjörChalmers tekniska högskola1,651,7-0,0541798
PersonalvetarprogrammetGöteborgs universitet1,151,15032766
SocionomprogrammetHögskolan i Gävle1,051,15-0,114748
Kandidatprogram i beteendevetenskapLunds universitet1,351,30,0524748
Socionomprogrammet med storstadsprofilSödertörns högskola10,950,0528744
CivilekonomprogrammetÖrebro universitet1,11,15-0,0555734
DjursjukskötarprogrammetSveriges Lantbruksuniversitet1,451,5-0,0536730
Tekniskt basår, KTH CampusKungl. Tekniska högskolan1,251,3-0,05105726
SocionomprogrammetMälardalens högskola0,850,9-0,0540720
Civilingenjör i industriell ekonomiLinköpings universitet1,551,6-0,0592705
SocionomprogrammetLinköpings universitet11,05-0,0542701
SocionomprogrammetKarlstads universitet11,05-0,0524696
Beteendevetenskapligt kandidatprogramUppsala universitet1,351,35016695
FysioterapeutprogrammetGöteborgs universitet1,41,4016686
Kandidatprogram i ekonomi och ITStockholms universitet1,31,3028680
Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan1,551,65-0,171658
VeterinärprogrammetSveriges Lantbruksuniversitet1,651,60,0545638
Handelshögskolans ekonomprogram, Engelsk inriktningGöteborgs universitet1,351,5-0,1514636
FysioterapeutprogrammetUppsala universitet1,31,3020636
Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorUppsala universitet1,21,25-0,0522635
EkonomiprogrammetÖrebro universitet1,21,150,0523631
Data- och systemvetenskapligt kandidatprogramStockholms universitet1,21,25-0,0563625
PersonalvetarprogrammetÖrebro universitet0,951-0,0544611
Kandidatprogram i International BusinessLunds universitet1,551,450,114597
SjuksköterskeprogrammetLunds universitet1,051,25-0,242595
FysioterapeutprogrammetLunds universitet1,451,45017595
SocionomprogrammetUmeå universitet0,851-0,1569578
SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet11,05-0,0562574
EkonomprogrammetHögskolan i Gävle1,251,3-0,0558573
FysioterapeutprogrammetLinköpings universitet1,251,3-0,0525572
Kandidatprogram i Human ResourcesLinköpings universitet1,2#N/A#N/A19567
SjuksköterskeprogrammetMalmö universitet0,951,05-0,153556
Kandidatprogram i utredningskriminologiHögskolan i Gävle1,051,05048551
SocionomprogrammetLinnéuniversitetet0,850,85047550
Ekonomie kandidatprogrammet med inriktning företagsekonomiSödertörns högskola11,2-0,244542
Arkitektur och teknik, arkitekt/civilingenjörChalmers tekniska högskola1,751,8-0,058524
ArkitektprogrammetUmeå universitet1,451,45032510
SjuksköterskeprogrammetSophiahemmet Högskola0,91-0,153509
SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet0,90,9045508
Personalvetarprogrammet, inriktning psykologiSödertörns högskola1,11,2-0,114506
Tekniskt basårChalmers tekniska högskola1,151,3-0,15132502
Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikUppsala universitet1,31,3026475
FysioterapeutprogrammetKarolinska institutet1,21,25-0,0547470
Kandidatprogram i marknadskommunikation och ITStockholms universitet1,11,15-0,0528470
SocionomprogrammetHögskolan i Gävle11,15-0,158469
SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet0,750,9-0,1584468
Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan1,451,5-0,0553465
Beteendevetenskapliga programmetMälardalens högskola0,950,90,0531459
SjuksköterskeprogrammetGöteborgs universitet1,11,1057452
CivilekonomprogrammetKarlstads universitet0,951-0,05104422

 

”Jag kom inte in, vad ska jag göra härnäst?”

Låta oss hjälpa dig förstås! Våra kurser har hjälpt tusentals elever in på sina drömutbildningar. Våra metodiker har utvecklats av de som får allra bäst på provet så vi vet vilka trix som hjälper!

Vi har tre tjänster som du kan välja mellan 1. Intensivkurser 2. Personlig coachning och 3. Webbkurs

Intensivkursen är en kurs man tar på en dag för att få det viktigaste och de bästa tipsen

Läs mer om intensivkurserna

 

Personlig coachning är att man får ett antal timmar med en privatlärare som hjälper dig individuellt

Läs mer om personlig coachning

 

Webbkursen är vår webbplattform där vi lägger in alla våra metodiker och uppgifter så att man kan plugga på dem själv

Läs mer om webbkursen

 

Toppbetyg på kurserna

Alla våra kurser är otroligt uppskattade och har fått förträffliga betyg av våra användare. 5/5 på både google reviews och facebook reviews.

”Jag har gått HPakademins intensivkurs, webbkursen och fått coachning. Tummen upp för kurserna! Professionella, välstrukturerade och metodiska på ett sätt som gör att jag blivit bättre på Högskoleprovet.”

-Tobias

Läs mer om våra recensioner på google reviews eller på facebook reviews

 

Men ännu viktigare är ju att komma igång med plugget! Boka kurs idag!

Ja nu bokar vi webbkursen!